"Największym zwycięstwem jest to,

które odnosimy nad nami samymi."

                   Tadeusz Kościuszko

 

Aktualna data i czas

 

Plastek i jego zaczarowane pudełko 2015/2016 PDF Drukuj Email

PLASTEK I JEGO ZACZAROWANE PUDEŁKO

„Plastek i jego zaczarowane pudełko” to europejska inicjatywa edukacyjna PlasticsEurope przeznaczona dla młodszych klas uczniów szkoły podstawowej  ma pomóc dzieciom zrozumieć różnorodność i różne właściwości tworzyw sztucznych. Dzieci chcą poznawać otaczający świat i także podczas zabawy rejestrują nowe dla nich rzeczy. Tę naturalną ciekawość należy wspierać - zainteresowanie się zjawiskami przyrodniczymi we wczesnych latach owocuje lepszym zrozumieniem techniki i nauk przyrodniczych w wieku dorosłym.
Dlaczego poruszać temat tworzyw sztucznych w szkole podstawowej? Tworzywa są stałym elementem naszej codzienności – posługujemy się nimi w kuchni, samochodzie, stosujemy jako opakowania. Płyty styropianowe jako materiał izolacyjny lub okna z tworzyw sztucznych pomagają obniżyć koszty ogrzewania. Bez tworzyw sztucznych nie można już sobie wyobrazić nowoczesnej ochrony środowiska: począwszy od baterii słonecznej, poprzez turbiny wiatrowe, aż po membrany wykorzystywane w technologii oczyszczania wody – dzisiaj polimery znajdują zastosowanie wszędzie.

„Plastek i jego zaczarowane pudełko” składa się z zestawu pięciu doświadczeń oraz podręczników dla uczniów wraz ze skryptem dla nauczyciela i może stanowić pomocny wkład na rzecz edukacji przyrodniczej w szkole podstawowej. Dostępne i opisane w zestawie doświadczenia przybliżą uczniom młodszych klas szkoły podstawowej problematykę „tworzyw sztucznych”. Prawie wszystkie doświadczenia uczniowie mogą przeprowadzić samodzielnie, łatwo i bez żadnych zagrożeń. Przebieg każdego doświadczenia i jego wyjaśnienie zostały omówione w podręczniku dla uczniów w sposób zrozumiały dla dzieci. Podręcznik może stanowić podstawę zajęć lub można wykorzystywać go jako uzupełnienie. Nauczyciele mają do dyspozycji specjalną broszurę z informacjami dodatkowymi, pomocnymi przy przygotowywaniu doświadczeń.

Projekt realizują Panie Grażyna Durek i  Marta Kluczyk.  Działania można śledzić na blogu http://plasteksp16.blogspot.com/