"Największym zwycięstwem jest to,

które odnosimy nad nami samymi."

                   Tadeusz Kościuszko

 

Aktualna data i czas

 

Po co to bylo? XX Jubileuszowy koncert PDF Drukuj Email

17 września 2019 r. w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę w Auli Magna w Pałacu Branickich odbył się XX Jubileuszowy Koncert Pamięci „Po co to było?” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół województwa podlaskiego.

XX Jubileuszowy Koncert Pamięci „Po co to było?” Patronatem Honorowym objęli:

-        Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup dr Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki,

-        Prezydent Miasta Białegostoku,

-        Wojewoda Podlaski,

-        Marszałek Województwa Podlaskiego,

a Patronat Medialny nad Koncertem sprawują:

-        TVP3 Oddział w Białymstoku,

-        Polskie Radio Białystok,

-        Portal Wrota Podlasia.

Na wstępie delegacje ze szkół oraz zaproszeni goście minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy polegli, walcząc w II wojnie światowej.

W dalszej części młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku, Szkoły Podstawowej w Gródku i I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku przedstawiła montaż słowno-muzyczny wzbogacony o autorskie wiersze i piosenki oraz interpretacje muzyki fortepianowej Ludwika van Beethovena i Marii Szymanowskiej. Koncert ukazał, jak obecnie młodzież rozumie tamte tragiczne wydarzenia i jak istotna jest pamięć o wydarzeniach września 1939 r. Wśród wykonawców znaleźli się stypendyści Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku.

Na zakończenie Koncertu odczytane zostały listy gratulacyjne od Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Impresariat Muzyczny Pro Art i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, które przekazały obecne: Dyrektor Biura Kultury, Agata Puchalska i pani Helena Marcinkiewicz.

Koncert przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku: pani Monika Markowska, pani Dorota Skorupska, pani Małgorzata Woroszyło, pani Beata Jatel, pani Bożena Winconek, pani Marta Wilczko, pani Barbara Białowieżec, pan Kamil Komorowski oraz pani Aneta Kaliściak - nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Pomysłodawczyni i Koncertów Pamięci - pani Lidia Trojanowska - przekazała na ręce Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 16 w Białymstoku, Anny Zalewskiej kontynuację DZIEŁA PAMIĘCI Szkole Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku, I Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Mickiewicza w Białymstoku oraz Podlaskiemu Stowarzyszeniu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku.

Szkołę Podstawową nr 16 w Białymstoku reprezentowali: Dominika Ostrowska - prowadząca Koncert, Kwartet Wokalny w składzie: Julia Wesołowska, Zuzanna Obuchowska, Jakub Kozłowski i Jakub Walenciej przygotowany pod kierunkiem pani Doroty Skorupskiej, który zaprezentował piosenkę „Idą leśni”, uczniowie klasy V c, którzy przygotowani przez panią Bożenę Winconek rozpoczęli Koncert hymnem, Natalia Białobrzeska, która zaprezentowała własny wiersz „Krzyż” oraz Maria Gierałtowska, która spoinowała cały Koncert wierszem Leopolda Staffa „Człowiek”. Koncert uświetniła też absolwentka SP 16, Julia Kuzyka, własnym utworem „Pola i ja”.